Перевіряти на чесність не соромно, соромно — сліпо вірити в брехню

Все відбувалося на наших очах за останні десь біля п’ятнадцяти років: детектор брехні, сприймався в Росії спочатку як нетрадиційна техніка з арсеналу контррозвідки, поступово почали вживати у правоохоронних органів, потім був прийнятий на озброєння службами безпеки великих комерційних структур. А тепер і малий і середній бізнес все частіше звертається за специфічною і цілком доступною послугою — детекцией брехні. Пройти полiграф ви можете тут https://поліграфолог.укр.

Об’єктивно-суб’єктивний метод

Детекція брехні або психофізіологічне дослідження з використанням поліграфа — процес, в якому задіяні три «учасника»: сам апарат-поліграф, фахівець-поліграфолог і випробуваний.

Повністю об’єктивною стороною в цьому процесі можна вважати тільки сам прилад. Його, власне, не зовсім правильно називати «детектором брехні». Ця назва до нього приклеїлося в 1915 році з легкої руки американського психолога і юриста Вільяма Марстона. Насправді, прилад не має справи з такими категоріями, як правда і брехня, він просто неупереджено і точно фіксує навіть непомітні оку психофізіологічні реакції, що виникають у випробуваного у відповідь на питання, що задаються оператором. Це просто просунуте медичний пристрій, яке в своєму сучасному варіанті має розмір трохи більше окулярника, підключається до комп’ютера або ноутбука і здатне за допомогою датчиків одночасно відстежувати до 12 різних параметрів — шкірно-гальванічну реакцію, артеріальний тиск, кардіоактівность, моторику, верхнє і нижнє дихання , та ін. Не дарма його називають «поліграфом» — від лат. «Многопісец». Людина здатна, та й то з великим зусиллям, яке не вислизне від уваги досвідченого поліграфолога, контролювати лише деякі з цих параметрів. Так що в обіймах щупалець-датчиків випробуваний стає в певному сенсі фізіологічно «прозорим», легко читаним.

Суб’єктивізм методу починається, як тільки мова заходить про людей, які беруть участь в дослідженні. Коректність результату багато в чому залежить від оператора поліграфа: як він будує опитування, які уточнюючі питання задає і як інтерпретує отримані за допомогою приладу дані.