На які «податкові канікули» відправили бізнес і які «привілеї» він отримає

Опубликовано: 27.03.2020

Органи державної влади пішли назустріч бізнесу та оперативно прийняли низку законодавчих актів, що надають певні «привілеї» для бізнесу під час карантину


«Податкові канікули» для бізнесу: що відомо? 

Запровадження карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) викликало низку суперечливих емоцій у населення, зокрема, і у власників бізнесу. Адже перше, що спадає на думку, це те, як запобіжні міри вплинуть на доходи, з чого сплачувати податки, та і як взагалі функціонуватиме бізнес?

Відповідь на це питання дуже проста — органи державної влади пішли назустріч бізнесу та оперативно прийняли низку законодавчих актів, що надають певні «привілеї» для бізнесу під час карантину. До таких актів, належить, зокрема, і Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».


Які ж саме «привілеї» отримує бізнес?

1. У період з 01.03.2020 р. по 31.05.2020 р. не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства.

Крім порушень:

 • вимог до договорів довгострокового страхування життя;
 • вимог до договорів страхування недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
 • продаж, дарування чи відчуження будь-яким іншим способом майна, що перебуває у податковій заставі;
 • правил обліку, виробництва та обігу пального та спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
 • порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

2. У період з 01.03.2020 р. по 31.05.2020 р. не нараховується пеня. Пеня, яка була нарахована платнику податку, але не сплачена ним за цей період — списується.

3. Впроваджується мораторій на проведення податкових перевірок, а саме: в період з 18.03.2020 р. по 31.05.2020 р. буде заборонено проведення документальних планових та фактичних перевірок.

 • Тут варто звернути увагу на те, що мораторій не розповсюджується на проведення документальних позапланових перевірок. Так, якщо платник податку подав декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ або ж декларацію з від’ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн — це є підставою для проведення позапланової перевірки, навіть в період карантину! В даному випадку предметом перевірки є виключно законність декларування.
 • До того ж, мораторій не поширюється і на камеральні перевірки, які передбачають перевірку всієї податкової звітності, зокрема в частині її своєчасного подання.
 • Як правило, бізнес готується до планових документальних перевірок завчасно. Першим кроком у підготовці до перевірки є отримання інформації про дату початку її проведення. Таку інформацію можна отримати на офіційному сайті Державної податкової служби України (далі — ДПС України) в розділі «плани та звіти роботи», відкривши документ під назвою «План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків». Але як бути тому бізнесу, для якого перевірка була призначена на період карантину? Все просто — до 30.03.2020 р. на офіційному веб-сайті ДПС України має бути опублікований оновлений план-графік документальних планових перевірок з врахуванням останніх подій.
 • З перевірками, які були заплановані, але не розпочаті все зрозуміло. Далі постає запитання: а як же діяти тим, в кого перевірка розпочалася до 18.03.2020? Наприклад, уявімо ситуацію: планова документальна перевірка розпочалася 10 березня, коли ще і мови не йшло про запровадження мораторію на її проведення в конкретний період часу. Документальна планова перевірка може тривати від 15 до 45 робочих днів (залежно від того, який суб'єкт підприємництва перевіряється). Навіть за умови, що перевірка триватиме 10 робочих днів з можливістю продовжити на 5 робочих днів, то розпочавши перевірку 10 березня, її аж ніяк не можна завершити до 18 березня. Закон вирішує це питання наступним чином — перевірка тимчасово зупиняється до 31 травня 2020 року. Ніякі додаткові рішення в цьому випадку не потребуються, проведення перевірки переривається автоматично!

4. У період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р. не сплачується плата за землю. Власники бізнесу, які є власниками або користувачами земельних ділянок, у тому числі на умовах оренди, звільняються від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки.

5. Звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р. Власники комерційної нерухомості (нежитлова нерухомість, яка використовується власниками бізнесу для отримання доходу) не нараховують та не сплачують у зазначений період податок на таку нерухомість.

Кредитные каникулы не для всех. Кого обделили льготами

6. Тимчасове звільнення від сплати Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). Від сплати ЄСВ за себе за період з 01 по 31 березня 2020 року та з 01 по 30 квітня звільняються такі особи:

 • ФОП, в тому числі і ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування;
 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
 • члени фермерського господарства.
 • Важливо! Звільнення від сплати ЄСВ не звільняє від сплати єдиного податку (ЄП).

7. Тимчасово не застосовуються штрафні санкції:

 • за несвоєчасну сплату (перерахування) ЄСВ;
 • за неповну сплату ЄСВ;
 • несвоєчасне подання звітності.

8. Платникам ЄСВ також не нараховується пеня протягом березня-квітня 2020 року, а вже нарахована пеня за цей період підлягає списанню.

9. Документальні планові перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, які розпочалися до 18.03.2020 р. також призупиняються, однак лише до 18.05.2020 р.

10. Відтермінування обов'язковості застосування РРО. Вже досить тривалий час власників бізнесу непокоїть питання щодо обов'язковості застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Так, Законом щодо детінізації, було передбачено, що платники ЄП, незалежно від виду діяльності, які за календарний рік отримують не більше 1 млн грн, мають застосовувати РРО після 01 січня 2021 року. Натомість, Законом, що прийнятий у зв'язку з запровадженням карантину, підприємцям надається, так звана, «відстрочка» — РРО повинно обов'язково застосовуватися такими платниками після 01 квітня 2021 року.

Підсумовуючи, можна зазначити, що влада йде назустріч бізнесу та створює сприятливі умови для підтримки його нормального функціонування у такій непростій ситуації, що склалася сьогодні.


ЧИТАЙТЕ ГЛАВНЫЕ НОВОСТИ О КОРОНАВИРУСЕ, ПРОГНОЗЫ И СОВЕТЫ ДЛЯ СТРОИТЕЛЕЙ, переходите в спецтему "Короновирус и строителство - прогнозы и советы"
 

или льготами Джерело: propertytimes   Источник