Купувати чи орендувати житло без рієлтора можуть заборонити. Висновки експертів щодо законопроєкту 3618

Депутати, зареєстрували законопроєкт 3618, яким фактично, пропонують заборонити орендувати, здавати в оренду, продавати чи купувати житло в Україні без участі рієлторів. Головне науково-експертнео управління ВРУ надало висновок

Купувати чи орендувати житло
можна буде тільки з рієлтором

Build Portal вже писав про законопроєкт 3618 «Про рієлтерську діяльність» зареєстрований в Раді ще 9 червня. 26 червня надійшов висновок Головного науково-експертного управління ВРУ, і у ньому є низка суттєвих зауважень. Зокрема, що того, що цей документ фактично позбавляє права українців розпоряджатися своїм майном без посередників – рієлторів.

Про заборону операцій з нерухомістю без участі рієлторів

32 народні депутати, які вказані як автори законопроєкту 3618, фактично, пропонують заборонити орендувати, здавати в оренду, продавати чи купувати житло в Україні без участі рієлторів.

До такого висновку дійшли фахівці з Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради. Відповідні документи опубліковані на сайті Ради.

У законопроєкті вказано, що рієлтор повинен внести інформацію про клієнта (покупця, продавця, орендаря чи орендодавця) до спеціального реєстру. А ця інформація містить персональні дані.

Правовою підставою для надання рієлтору персональних даних для внесення до реєстру відповідно до закону «Про захист персональних даних» може бути лише договір з рієлтором.

Текст законопроєкту фактично передбачає, що такий договір стає обов’язковим, що може обмежити права власників нерухомості самостійно розпоряджатися своїм майном (продавати, купувати, здавати в оренду та орендувати) без посередника – рієлтора.


Що таке Головне науково-експертне управління?

ГНЕУ – це один із ключових підрозділів апарату Верховної Ради, фахівці якого здійснюють наукові експертизи законопроєктів.

Зокрема, аналізують їхні концепції, правову, економічну, соціальну доцільність, відповідність Конституції та міжнародним угодам.

Також у висновках управління щодо законопроєктів містяться прогнози щодо наслідків їхнього ухвалення.

Інші суттєві зауваження ГНЕУ

Який державний орган регулюватиме діяльність рієлторів

  • У законопроєкті пишуть, що його метою є забезпечення єдиної державної політики у сфері рієлтерської діяльності.
  • Але насправді це питання у тесті документа практично не регулюється – наприклад, не визначені державні органи, які здійснюють регулювання, та їхні повноваження.

Як змінився попит на житло: Нацбанк доповів якому житлу українці віддають перевагу (ІНФОГРАФІКА)

Як визначатимуть заклади, які даватимуть рієлторам акредитацію

  • Документ пропонує визначити «акредитовані заклади з професійної підготовки» рієлторів.
  • Але як це зробити – не відомо, порядок визначення акредитованих закладів не прописаний.

Надто мінімальні вимоги для надання статусу рієлтора

  • У законопроєкті сказано, що статус агента та брокера може отримати людина з повною загальною освітою.
  • Цієї вимоги замало, щоб вважати людину кваліфікованою для роботи рієлтора.

Оренда житла: скільки коштує оренда квартир в столиці та інших містах

У різних частинах документу є суперечності

  • У тексті мовиться, що рішення органів рієлтерського самоврядування – обов’язкові до виконання всіма фахівцями у сфері рієлтерської діяльності. 
  • Водночас члени органів рієлтерського самоврядування працюють на громадських засадах, що передбачено цим же законопроєктом.

Звернули увагу експерти й на те, що у тексті законопроєкту надто багато зайвих та другорядних положень, він також потребує доопрацювання для узгодження з Кодексом України про адміністративні правопорушення

Субсидии оставят только самым малообеспеченным: получателей проверят по-новому и отсеют «лишних»

Проти законопроєкту виступили профільні асоціації. Там вважають, що документ містить суттєві ризики для ринку надання рієлторських послуг, експерти переконані, що документ містить корупційні ризики. 

Тариф на транспортування електроенергії значно зросте

Источник:
24tv

 
Источник