Пенсійна реформа в Україні: чому життя пенсіонерів в Естонії краще?

Опубликовано: 08.10.2018

З урахуванням того, що в цьому році проводиться пенсійна реформа в Україні, хочеться порівняти її положення в певних аспектах з положеннями вже зразковою для Європи нещодавною пенсійною реформою в Естонії. Чому Естонія – спитаєте ви?

Відповідь буде простою – в Естонії середня пенсія в перерахунку на гривні складає майже 10 200 гривень (380 доларів США) , тоді як зараз абсолютна більшість пенсіонерів в Україні сьогодні отримують мінімальну пенсію, розмір якої становить 1452 гривень (54 доларів США) .

Як можна побачити при наявності однакового стажу різниця в одержуваній пенсії в Україні та в Естонії є колосальною. Перевага становить майже 7 разів на користь Естонії!

Чому так є? Відповідь знову ж таки проста – пенсійна система України відрізняється вкрай низькою ефективністю. Навіщо забезпечувати пенсіонерів, які б сплачували все життя податкові відрахування в тому числі і в Пенсійний фонд гідною пенсією? Значно простіше і вигідніше для держави системно скорочувати число пенсіонерів, підвищуючи ціни на ліки, комунальні послуги і так далі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

В чому особливості пенсійної реформи Естонії?

Ніхто не буде сперечатися, що на пенсії, зарплати і ціни в країні впливає рівень життя, обумовлений масою економічних чинників. При цьому кардинальні відмінності існують в принципах формування пенсій. Українську, російську пенсійну систему можна порівняти із загальним кошиком, в який всі працюючі громадяни країни спочатку складають соціальні внески, а потім дістають і ділять між усіма пенсіонерами.

Естонська пенсійна система діє за іншим принципом. У ній у кожного пенсіонера є власна корзина, в яку він відраховує накопичення.

Основу пенсійної системи Естонії складають «три кити»:

звичайна державна пенсія, яку отримує більшість естонських пенсіонерів, обов’язкове накопичення (2% із зарплати відраховує сам працівник, ще 4% додає держава), добровільна накопичувальна пенсія.

З усіх пострадянських країн в Естонії найвищий рівень пенсійного забезпечення! Також експерти вважають, що саме в Естонії найбільш досконала пенсійна система!

При цьому не варто забувати і про те, що розмір пенсій, які в Україні, так і, наприклад, в РФ вважаються великими, в Естонії назвати гідними ніяк не можна. Але не все так гладко в Європі. Багато пенсіонерів в Естонії змушені купувати одяг в секонд-хендах.

Дуже багато естонських пенсіонерів роблять відрахування до недержавних пенсійних фондів, які, до речі, є і в Росії. В цьому випадку гроші працюють, а не просто лежать мертвим вантажем в очікуванні свого одержувача. Естонські банки вкладають ці кошти в те, що може проносити прибуток, наприклад, в облігації або акції підприємств, нерухомість (торговельні центри, офіси).

Банки, вкладаючи кошти з недержавних пенсійних фондів, отримують доходи з оренди належних їм приміщень. При подібних операціях зберігається досить великий ризик того, що банки не отримають доходи. За 15 років, що минули з моменту пенсійної реформи, жоден недержавний пенсійний фонд не перетворився на банкрута. Навіть у кризовий 2008 рік!

Не без скандалу

Найбільш скандальним в Естонії став другий рівень пенсійної системи, яким є обов’язковий накопичувальний рівень. Всі громадяни Естонії, народжені після 1983 року, зобов’язані відраховувати кошти до Пенсійного фонду. Ті ж громадяни Естонії, які були народжені до 1983, можуть робити це на свій розсуд.

При цьому чим більше людина заробляє, тим більше вона отримує. В результаті недосконалості такої системи велика кількість громадян Естонії відмовилися від такого способу пенсійного накопичення. Адже завжди існує ймовірність обману. Людина може просто не дожити до моменту виходу на пенсію.

Дякуємо! Тепер: 1) Натисніть »ОТРИМАТИ КУПОН« ; 2) Введіть ваше Ім'я та Email, щоб ми змогли надіслати вам КУПОН прямо на пошту! Якщо не приходить - перевірте папку "Спам"!

На практиці така пенсійна реформа показала, що відрахування кожних 10 000 євро в обов’язкову накопичувальну пенсійну систему приносить 45 євро у вигляді щомісячної пенсії. Цієї суми вистачає для того, щоб оплатити третину комунальних платежів в Естонії. Стає зрозуміло, що такої суми катастрофічно не вистачає. В Україні до речі також планується введення з 2019 року 2 рівня пенсійної системи – накопичувальної пенсійної системи.

В Україні чоловіки виходять на пенсію в 60 років, жінки – в 58. У Естонії ж і чоловіки, і жінки отримують статус пенсіонера в 63 роки. Навіть при такому високому віці виходу на пенсію Уряд Естонії прагне до поступового збільшення пенсійного віку. Це пов’язано з тим, що число працюючих громадян неухильно скорочується. А число пенсіонерів зростає. За прогнозами експертів, до 2060 року середній вік виходу на пенсію в Естонії становитиме 67 років.

Плюси для естонських пенсіонерів

1. У пенсіонерів в Естонії немає потреби стояти в нескінченних чергах , які бувають в органах соціального забезпечення. Вони намагаються все робити через інтернет. Більшість пенсіонерів в Естонії отримує на додаток до державних пенсій накопичувальні «бонуси»: 20 євро за кожну дитину, один раз в рік – ще 100 євро.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

2. Комунальні платежі та ціни на продукти в Естоніі.  Для розуміння слід сказати, що комунальні платежі в зимовий період обходяться в 120, 150 євро. Вартість одного кілограма м’яса в середньому в Естонії становить 4, 5 євро, овочів – 3, 4 євро. Тобто вартість продуктів в Естонії є досить високою.

3. Відсутність спеціальних пенсій. Народні, заслужені артисти, депутати, силовики Естонії зазначені категорії громадян (чиновники, артисти, депутати) не отримують спеціальних пенсій. Пенсії нараховуються їм за загальним принципом, як і в Україні.

Пенсійна реформа в Україні пізнається в порівнянні

Але не варто думати, що пенсії естонців є високими. Оскільки у їхніх сусідів, якими є громадяни Швеції, Фінляндії, Норвегії, пенсії значно вище. Майже в п’ять разів. У порівнянні з українськими пенсіонерами, яким без допомоги дітей доводиться вкрай туго, пенсіонери з Естонії все-таки можуть відпочити на південних курортах Європи або в Туреччині.

Сподіваємось, що той початок пенсійної реформи в Україні незабаром надасть можливість і нашим пенсіонерам підвищити пенсії, їздити за кордон та просто жити гідно в своїй країні, аже правильно казав Жванецький: “Не діти, а люди похилого віку – наше майбутнє. Ми їх бачимо, як вони переповзають дорогу, як вони стоять на палицях, як вони в черзі – ось це світле майбутнє, яке ми бачимо. А говорити “діти – наше майбутнє”, це ніколи не бути свідком цього майбутнього”. Тому хочеться, щоб наше майбутнє було бажаним та яскравим.

Про пенсійну реформу в Україні дивіться також на віде нижче:

▼ СПОДОБАЛАСЬ СТАТТЯ? ПОДІЛІТЬСЯ З ДРУЗЯМИ! ▼

Корисний матеріал? Оцініть зірочками:

Є питання? Натисніть нижче "ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"!

Натисніть і підпишіться на «НОВИНИ» або канал «TELEGRAM» та станьте генієм юриспруденції!

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Юрист, засновник проекту “Правова Консультація”, м.Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

rss